"Ваздух као услов живота"

11-04-2017

"ВАЗДУХ КАО УСЛОВ ЖИВОТА"

У оквиру предмета Свет око нас, на тему Ваздух као услов живота, ученици II1 из Банатског Аранђелова су кроз занимљиве експерименте сазнали зашто је ваздух неопходан живим бићима, како дишемо, како температура утиче на кретање ваздуха и како човек користи снагу ветра. Овом часу претходила је наставна јединица Кружење воде у природи, у оквиру које су ученици, заједно са учитељицом Јеленом Живковић, израдили наставни материјал који на занимљив начин приказује овај природни процес.

Свет око нас представља основу за изучавање садржаја у оквиру наставних предмета биологија, географија, историја, физика и хемија. Учитељи су ти који постављају темеље за бављење науком и развијају вештине и способности везане за научно мишљење. Деца имају неодољиву потребу да истражују свет око себе и пуни су чуђења и радозналости. Нежива природа је за њих прилично апстрактна, те их не треба  оптерећивати са превише теорије, већ им омогућити да кроз експерименте сами виде, доживе и закључе. Са циљем да подстакне и развије истраживачке способности код ученика, учитељица Јелена Живковић, извела је низ експеримената на часу.
Први експеримент је приказао реаговање ваздуха на промену температуре.
     Други експеримент је показао како можемо да користимо снагу ветра, а на крају су на занимљивом моделу ученици  могли да виде како човек дише.

Ученици су уживали у експериментима и самостално изводили закључке о узроцима и последицама појава које су изучавали, а час је протекао у усхићењу и позитивној атмосфери.
Јелена Живковић, учитељица